Fundusze i dotacje europejskie

Blog dla przedsiębiorczych

Streszczenie – najważniejszy element każdego biznes planu

Każdy, skonstruowany według wytycznych biznes plan Poznań, powinien rozpoczynać się od streszczenia. Jest ono uznawane jest za najistotniejszą część biznes planu. Fakt ten wynika z tego, że to właśnie ze streszczeniem w pierwszej kolejności zapoznaje się osoba, która biznes plan czyta. Czasem zdarza się w ogóle tak, że część z tych osób (na przykład inwestorów, od których chce się pozyskać wsparcie materialne) ogranicza się w ogóle do przeczytania samego streszczenia, a nie żmudnej analizy całości dokumentu. Szczegółowe analizy i schemat organizacyjny firmy nie są dla nich aż tak interesujące jak właśnie, „biznes plan Poznań w pigułce”, czyli streszczenie. 

Jak powinno być napisane streszczenie w biznes planie?

Autor zdjęcia: danielfoster437

Autor zdjęcia: danielfoster437

W streszczeniu przyjmuje się zasadę, że przede wszystkim, zgodnie zresztą z samą nazwą, nie powinno ono być zbyt rozległe. Dodatkowo, informacje, które są w nim zawarte powinny być rzeczowe i jednoznaczne. Słowem krótko, zwięźle i na temat.

W napisanym zgodnie z zasadami sztuki streszczeniu, znaleźć się powinny informacje o:

  • przedsiębiorstwie,
  • produkcji,
  • rynkach zbytu firmy,
  • zarządzaniu firmą,
  • mocach przerobowych firmy,
  • i pozycji finansowej organizacji.

W przypadku, gdy biznes plan Poznań opracowywany jest po to, by znaleźć zewnętrzne źródła finansowania przedsięwzięć biznesowych, w streszczeniu powinno się również zaznaczyć, jakie korzyści może uzyskać sam inwestor w związku z zaangażowaniem się w taką działalność. Jeśli nie zostaną one wyłuszczone w oczywisty sposób, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie zdecyduje się on na kontynuowanie takiej współpracy.

Kiedy pisać streszczenie?

Logika nakazywałaby rozpoczęcie pisania biznes planu od właśnie tego pierwszego jego elementu. Tymczasem, nic bardziej mylnego, bowiem streszczenie pisze się na samym końcu. Wtedy, gdy napisze się inne części tegoż dokumentu. Mając je opracowane, można przedstawić najważniejsze wnioski z nich płynące w sposób zwięzły i uporządkowany.

Wpis w kategorii: Biznes plan - teoria i praktyka

Tagi: , , , ,

Comments are closed.