Fundusze i dotacje europejskie

Blog dla przedsiębiorczych

Skąd uzyskać dotacje na kolektory słoneczne

Jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest gwałtowna eksploatacja surowców naturalnych oraz ich szkodliwe dla środowiska pożytkowanie. W związku z tym szerokie grono naukowców oraz badaczy pracuje nad znalezieniem skutecznego rozwiązania tego problemu. W krajach, w których istnieje wysoka świadomość zagrożeń zanieczyszczeniami środowiska, zdecydowano o wprowadzaniu nieodpłatnego wsparcia oraz udzielenia dotacji dla działu nauki i techniki, jakim jest fotowoltaika. Takie działania pozwolą na szybki rozwój technologiczny oraz spopularyzowanie fotowoltaiki. Polska została także zobowiązana przez Unię Europejską do udzielania dofinansowań, które mają pozwolić na wprowadzanie nowych inwestycji, mających skupić się na rozwoju systemów fotowoltaicznych. Dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma przekazać w obecnym roku kalendarzowym około 1 miliarda złotych na działania obejmujące wprowadzenie technologii fotowoltaicznych. Jeśli chcesz pozyskać więcej informacji o tej dziedzinie techniki i pozyskiwaniu funduszy na ów cel, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce internetowej hasło: fotowoltaika dotacje.

Jakie programy unijne umożliwiają zdobycie pożyczki na technologie fotowoltaiczne

Jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest gwałtowna eksploatacja surowców naturalnych oraz ich szkodliwe dla środowiska pożytkowanieNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozpoczął już od 1 stycznia 2014 roku wdrażanie programów propagujących wśród obywateli naszego kraju ekologiczne sposoby pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, a także oszczędne użytkowanie innych tradycyjnych źródeł, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Do 2017 roku przewiduje się, iż na ten cel zostanie przeznaczone około 451 milionów złotych. Z tej kwoty ok. 30 milionów będzie poświęcone na prowadzenie audytów energetycznych. Pozostała suma będzie przewidziana na udzielanie pożyczek pozwalających na instalację systemów fotowoltaicznych. Można uzyskać dofinansowanie do 75% wartości danego projektu. Dodatkowo na wsparcie oraz pokrycie takich kosztów mogą liczyć osoby, które zdecydują się na mniejsze lub średnie instalacje we własnym domu, pozyskujące nie więcej niż 40 kW.

Poza wymienionym wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można liczyć na pomoc takich programów, jak:

  • ?Bocian? ? o dofinansowanie w postaci pożyczki inwestycyjnej mogą ubiegać się instalacje fotowoltaiczne mające moc od 200 do 1000 kW. Maksymalny koszt inwestycji nie powinien przekraczać 10 milionów złotych, natomiast maksymalna kwota dofinansowania 40 milionów złotych, na okres krótszy niż 15 lat.
  • ?Prosument? ? program powinien zostać zainicjowany od trzeciego kwartału roku, ma on na celu wsparcie mikroinstalacji i małych instalacji OZE w niewielkich jednostkach mieszkalnych. Program oferuje pożyczki preferencyjne, które mogą wynieść maksymalnie do 100 tysięcy złotych i przyznawane są osobom fizycznym na 7 lat, natomiast dla wspólnot mieszkaniowych jest około 400 tysięcy złotych na 12 lat.

Wpis w kategorii: Dotacje i fundusze unijne

Tagi: , , , , , , ,

Comments are closed.