Fundusze i dotacje europejskie

Blog dla przedsiębiorczych

Pozyskiwanie funduszy unijnych

Choć od kilku już lat mamy możliwość ubiegania się o dotacje w ramach różnych Programów pomocowych, faktem jest, że pozyskiwanie funduszy unijnych do zadań prostych nie należy. W praktyce bowiem, środki te można uzyskać tylko wtedy, gdy posiada się wiedzę dotyczącą tego gdzie złożyć wniosek, co w nim napisać a także jak należycie przygotować dokumentację konkursową.

Gdy środki zostaną przyznane

Jeśli nam się poszczęści i dotacja zostanie nam przyznana, nie można niestety osiąść na laurach. Pamiętać należy bowiem o tym, że w skrajnym przypadku, przy nienależytym gospodarowaniu i wydatkowaniu środków, dotacja może zostać cofnięta, lub zakwestionowana zostanie część poniesionych już wydatków. Brzmi strasznie, prawda? Można tego na szczęście uniknąć, gdy posiada się wiedzę o tym:

  • na co zwracać uwagę przy realizacji i wdrażaniu projektu,
  • w jaki sposób należy prowadzić projekt,
  • w jaki sposób rozliczać ponoszone wydatki,
  • jak wybierać dostawców i podwykonawców,
  • jak przygotować się do kontroli.

Ostatnia chwila na otrzymanie dotacji

Wiele wskazuje na to, że obecna perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 jest ostatnim tak dużym budżetem przewidzianym dla Polski w ramach pomocy z Unii Europejskiej. Z dużym prawdopodobieństwem należy także stwierdzić, że jest to prawdopodobnie także ostatni budżet, w którym dostępne będą udzielane w formie bezzwrotnej dotacje dla firm (kilka dodatkowych informacji tutaj: http://www.strategor.pl/).

Wpis w kategorii: Dotacje i fundusze unijne

Tagi: , , , ,

Comments are closed.