Fundusze i dotacje europejskie

Blog dla przedsiębiorczych

Odpowiednia forma biznesplanu to połowa sukcesu

Najwięcej problemów przy tworzeniu biznesplanu stwarza fakt, iż musi on pełnić funkcję narzędzia sprzedaży, ale także powinien oddawać rzeczowy oraz obiektywny wizerunek firmy. Ponadto biznesplan musi być nie tylko obiektywny ? musi on uwzględniać możliwe ryzyko oraz słabe strony otwieranej działalności.

Struktury językowe biznesplanu

Przy pisaniu biznesplanu należy pamiętać o biznesowym tonie językaPrzy pisaniu biznesplanu należy pamiętać o biznesowym tonie języka. Kolejnym wyznacznikiem sporządzania biznesplanu jest proste i przejrzyste słownictwo. Nie należy stosować wybujałego słownictwa oraz chwytów marketingowych, ponieważ nie zostaną one docenione przez osoby oceniające biznesplan. Jednak ważniejszy jest interesujący, logicznie uporządkowany oraz optymistycznie brzmiący konspekt, z którego można jasno odczytać, jak będzie wyglądało przedsięwzięcie i jakie ma ono przynieść zyski. Początkowo biznesplan oceniają laicy, którzy nie są powiązani z branżą, zatem nie trzeba umieszczać z pietyzmem określeń branżowych, ponieważ użyte wyrazy powinny być przejrzyste dla wszystkich odbiorców biznesplanu.

Na podstawie przedstawionego przez nas biznesplanu czytający wyrabia sobie o nas już zdanie. Dlatego należy zadbać, aby ten dokument nie był niechlujny, chaotyczny, ponieważ może to świadczyć o nas i wskazywać na to, że nasze przedsięwzięcie może wyglądać jak nasze dokumenty. Biznesplan powinien prezentować się profesjonalnie, mimo tego, że to jedynie dokument roboczy. Podczas pracy nad biznesplanem zadbaj o:

  • wyeliminowanie wszystkich błędów ortograficznych oraz gramatycznych; gotowy plan należy dać dodatkowo do przeczytania jakiemuś poloniście;
  • oprawę ? nie musi ona być twarda, tak jak książki, pozwoli to na ciągłe uzupełnianie poprawionych dokumentów;
  • szacunkową długość biznesplanu ? nie powinna ona przekraczać 20 stron (bez doliczania załączników), ale nie mniej, ponieważ dokument będzie wtedy sprawiał wrażenie niepełnego i źle przygotowanego; uważa się, że należy dostosować długość biznesplanu do wielkości przedsięwzięcia.
  • wydrukowanie biznesplanu napisanego w edytorze tekstów ? odrzucony zostanie dokument napisany odręcznie; to samo dotyczy wykresów, tabel i innych dokumentów;

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o tworzeniu biznesplanów lub pomocy ze strony doświadczonych osób, wpisz w wyszukiwarce internetowej np. takie hasło: biznes plan Poznań ? jeśli masz na celu znalezienie informacji w konkretnym mieście (więcej informacji pod linkiem: http://www.strategor.pl/biznesplany/).

Wpis w kategorii: Biznes plan - teoria i praktyka

Tagi: , , ,

Comments are closed.